Світ радіо

Олена Ващук:

          "Чи буде ромське радіо     висвітлювати парламентську                        кампанію?"

 Газета "День" №225 (???), 7. 12. 2001 

Новини радіо
Радіостанції України
Словник термінів
Формати радіомовлення
Радіо і Закон
Читалка
Цікаві лінки
Музей
Пісні про радіо
Подяки
Гостьова книга
Форум
Чат
Різне
FAQ


       У січні нового року жителі Закарпатської області і прикордонної території Словакії та Угорщини на ефемівській хвилі 104,7 почують голос "радіонемовляти" - ромського радіо "Світ-FM".

       Заговорить воно одразу кількома мовами: найпоширенішими на Закарпатті українською (не менш, як 65% мовлення), угорською, російською. Найменше, як не дивно, - ромською (вона ж лаварська, вона ж циганська): рідну мову сьогодні розуміє менш як п'ять відсотків із майже 90 тисяч (за даними так званих "циганських баронів", офіційний показник чисельності ромів у сім разів менший) ромів Закарпаття. "Чисто ромським ромське радіо ніколи не буде, - пояснив цей нюанс керівник "Товариства громадського самозахисту" і заснованої ним радіокомпанії "Світ-FM" Юрій Чижмар, - інакше воно ніколи не стане конкурентоздатним". Через мовні проблеми новоутворене ЗМІ відчуває неабиякі проблеми із професійними кадрами: майбутні радіожурналісти-роми - або початківці, або взагалі аматори.
        Спочатку розмовного радіо як такого буде лише шість годин, решту часу звучатиме музика, поки журналісти не напрацюють авторські програми. Передбачається ретрансляція новин радіо Бі-Бі- Сі. "Але 80% новин ромського радіо будуть чисто закарпатськими і виготовлятимуться на місці. Передачі у запису розповідатимуть про національні традиції, музику закарпатських етносів, зокрема ромів", - сказав у інтерв'ю газеті "День" Юрій Чижмар.
        Те, що технічно ромське "радіонемовля" "одягнули" за останнім штрихом моди, потужність фінансової підтримки проекту взагалі наштовхують на думку, що ромське радіо відкрили "під вибори". Поки що залишається повірити на слово директору радіо "Світ-FM", який запевняє, що всеукраїнські вибори цікавлять ромів як виборців, а не як учасників парламентських перегонів: "Після виборів 98-го року, коли кандидат від ромів набрав менше одного відсотка голосів, всеукраїнська виборча ейфорія минула. Інша справа - боротися за місця в органах місцевого самоврядування".

                                                                                       Олена Ващук

Назад Головна сторінка