Світ радіо

Василь СКРІБА:

    Львів - наполовину російськомовний, каже                                "Наше радіо"

 Щоденна львівська газета "Поступ" №69 (513), 13.04.2000

Новини радіо
Радіостанції України
Словник термінів
Формати радіомовлення
Радіо і Закон
Читалка
Цікаві лінки
Музей
Пісні про радіо
Подяки
Гостьова книга
Форум
Чат
Різне
FAQ


       Вилучення з Львівського ефіру "Нашого радіо" однозначно визнане у просторі мас-медіа України топ-подією. "Поступ" уже багато писав про це у двох попередніх числах. Але варто розповісти й про реакцію "постраждалої сторони". За коментарем ми звернулися до заступника голови правління ЗАТ "Наше радіо" Олександра Карпенка.

       - Основна мотивація призупинення трансляції - мовне питання... Ви не дотримувались умов, згідно з якими 50% відсотків мовлення "Нашого радіо" мала становити українська мова...

        - Ніхто не давав права адміністрації бути наглядачем за виконанням умов ліцензії. Це ж не функція адміністрації. У них ніде це не прописано. Тут є 5 стаття Закону - "Про ТБ і радіомовлення". Національна Рада України з питань ТБ і радіомовлення має на це право, і тільки їй цим Законом, в разі порушень телерадіоорганізаціями чинного законодавства та умов, дозволено приймати і застосовувати відповідні заходи. Постанова Кабінету міністрів "Про ліцензійну діяльність у державі" теж каже, що всі засоби впливу на ліцензіатів може здійснювати орган, який надав ліцензію. Я зараз не хочу говорити про російськомовність. Я думаю, що "Високий Замок" більше російськомовний, ніж наші програми. Так що я просто розглядаю це як замовлений "наїзд".

        - Ви вважаєте, що на "Наше радіо" чиниться тиск? Якщо так, то ким, на Вашу думку, він ініційований?

        - Тиску немає. Просто я думаю, що є нерозумні дії, і голову ЛОДА, м'яко кажучи, підставили. Так плювати на законодавство! Навіть у 1937 році таких прикривали.

        - Чи були уже прецеденти такого призупинення радіотрансляції Вашого радіо?

        - В Україні стосовно "Нашого радіо" це сталося вперше. Ну, може, в якихось людей не вистачає розуму відкрити і прочитати закони. - І якими будуть Ваші наступні кроки?

        - Будемо вдаватися до адекватних заходів.

        - Поясніть, будь ласка, що це за "адекватні заходи"?

        - Не хочу. Ми їх розробляємо. Зараз працюють наші юристи, пішли люди й до керівництва держави.

        - То маєте надію, що все повернеться на свої місця?

        - Звичайно. У Львові ж є три радіостанції, а якщо рахувати й національні - шість. Російськомовного ж населення у вас, за нашими даними, аж 50% . Так що їм, - нічого не слухати? Вони не організовані в якісь воєнізовані колони, щоб із факелами сновигати вулицями. Звичайні спокійні люди. Але на якомусь етапі в російськомовного населення теж терпець увірветься - і тоді буде погано. Прикро, що влада, яка повинна стояти на боці закону, йде усупереч йому. І ще одне. Ви ж розумієте, що у нас зараз відбувається масова рекламно-агітаційна кампанія щодо залучення населення до участі у референдумі. Наша аудиторія цього вже не почує. Зрозумійте, що "Наше радіо" - це ж передачі київського радіо. Так, звичайно, переважно - російською мовою, хоча у нас є один ді-джей, Марта, яка дуже гарно говорить українською, і один інформаційний диктор - Віта Валькович, яка теж дуже добре по-українськи розмовляє. Ми поступово збільшували час українського мовлення, бо ми вважаємо, що для того, щоби більше людей розмовляли, поважали і любили українську мову, радіо має бути розумним, улюбленим - і потихеньку робити ін'єкцію української мови. А силою нічого не доб'єшся. Наша позиція була така: поволі, поступово збільшувати кількість української мови в ефірі - тим більше, що ми працюємо і в Криму, і в Донбасі, й у Кривому Розі, і в Дніпропетровську, а там українською мовою навіть не пахне. Треба ж людей поволі перенавчати, й у Львові така ідея мала б знайти підтримку. У вас же, у Львові, є багато ретранслянтів програм із Заходу. Послухайте "Львівську хвилю" чи "Незалежність" - і ви почуєте там "Голос Америки". Зараз прийшла до вас "Довіра". О 5-ій год. ви слухаєте там радіо "Свобода". Це чиє радіо? Оце вже точно не наше радіо. Щоправда, вони розмовляють українською мовою, але звучить вона як американська.

                                                                            Розмовляв Василь СКРІБА

Назад Головна сторінка